Z jakich maszyn korzystają brukarze?
Układanie kostki brukowej wymaga doświadczenia i precyzji. Wówczas wybrukowana nawierzchnia posłuży przez lata i dopełni wizerunku otoczenia. Jednak nie osiągniemy zadowalającego efektu, jeśli w pracy brukarza zabraknie właściwego sprzętu do robót brukarskich. Dlatego warto poznać maszyny i urządzenia wykorzystywane podczas układania bruku.
Jak maszyny brukarskie wpływają na efektywność prac brukarskich?
Roboty brukarskie to odrębna forma robót budownictwa drogowego. Wybrukowana nawierzchnia odznacza się cenionymi walorami estetycznymi. Wyłożone kostką aleje, chodniki, podjazdy i inne elementy sprawiają, że otoczenie staje się atrakcyjne i sprawia wrażenie dobrze zorganizowanego. Jednocześnie bruk poddawany jest z reguły wielu próbom. Musi być odporny na działanie warunków zewnętrznych, zwłaszcza opadów i ujemnych temperatur. Poprawnie ułożona kostka brukowa nie może się rozsuwać czy wybrzuszać pod obciążeniem przejeżdżających pojazdów.
Ogromną część prac brukarze wykonują ręcznie, a muszą wykazać się sprawnością i zmysłem estetycznym. Zadaniem wykorzystywanych przez nich maszyn jest usprawnienie i ułatwienie każdego etapu robót. Dzięki temu brukowana nawierzchnia powstaje szybko i bez zakłóceń, począwszy od wytyczenia ciągu nawierzchni, poprzez korytowanie, niwelację terenu, układanie obrzeży, przygotowanie podbudowy, aż po ułożenie nawierzchni.
Sprzęt stosowany w brukarstwie powinien więc spełniać najwyższe normy jakości i pozwalać na wykorzystanie nowoczesnych technologii. Przemyślana mechanizacja pozwala odciążyć osoby pracujące podczas wykonywania nawierzchni, ale też czyni ich pracę bezpieczniejszą.
Najważniejsze maszyny i urządzenia w pracy brukarza
Efektywny przebieg wymienionych prac osiągamy dzięki maszynom i urządzeniom brukarskim, wśród których powinny się znaleźć:
- Listwy brukarskie – prowadzone za łańcuch lub sztywne uchwyty są niezbędne podczas wyrównywania podłoża przed ułożeniem kostki brukowej. Dostępne modele pozwolą na wyprofilowanie podłoża o szerokości od 1 m do 5,20 m. Rozpiętość listwy można regulować dzięki modułowej budowie. Wyposażenie w wózki pozwala na ustawienie właściwej wysokości. Podłączenie sztywnych uchwytów prowadzących ułatwia korzystanie z listwy.
- Mechaniczne łaty profilujące – typu ciężkiego ułatwiają wygładzenie i ukształtowanie ostatniej warstwy podbudowy, mogą też posłużyć do wykonania podsypki pod kostkę brukową, płyty chodnikowe, a nawet asfalt. Dzięki rozpiętości sprawdza się w projektach nawet o znacznej szerokości, a tym samym znacząco poprawia efektywność prac. Łata z łącznikiem daszkowym ułatwia realizację spadków poprzecznych.
- Listwy przykrawężnikowe – stosowne do wykonania ławy przy krawężnikach pod cieki krawężnikowe. Jej praca odznacza się stabilnością na krawężnikach o różnym profilu za sprawą systemu rolek bocznych, które można łatwo zdemontować, jeśli ława powstaje przy ułożonym już chodniku. Możliwość regulacji szalunku pozwala na przygotowanie cieków o różnej szerokości.
- Szalunki ślizgowe – przydatne podczas przygotowywania przykrawężnikowego muru oporowego zapewniającego unieruchomienie krawężnika. Urządzenie można regulować w pionie i w poziomie, co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie betonu oraz skrócenie czasu robót.
- Chwytak poprzeczny krawężnikowy – z pomocą dwóch osób umożliwia przeniesienie krawężnika bądź innego komponentu betonowego, a wszystko to dzięki szczękom wykończonym gumowymi elementami.
- Gilotyna do kostki – niezbędna podczas przycinania kostki brukowej, przyda się do przycinania krawężników i płyt chodnikowych. Ostrze oraz dopracowany mechanizm zapewniają precyzyjne odcięcie o gładkiej linii.
Jakość maszyn i urządzeń brukarskich osiągamy dzięki nowoczesnej technologii produkcji oraz za sprawą surowców najwyższej jakości. Nasz sprzęt odznacza się trwałością i odpornością na zniszczenia dzięki galwanicznemu ocynkowaniu elementów metalowych lub malowaniu proszkowemu. Warto postawić na pierwszorzędne urządzenia produkowane w Polsce.