Podstawowe narzędzia brukarskie do użytku ręcznego
Kostka brukowa to bardzo popularny materiał do utwardzania nawierzchni. Kostką wykłada się podjazdy przed domami jednorodzinnymi, ścieżki w ogrodach, ale też miejsca publiczne takie jak parki, chodniki, place, czy parkingi. Nic w tym dziwnego – kostka prezentuje się niezwykle elegancko, a przy tym jest wyjątkowo trwała. Co ważne, stosunkowo łatwo się ją układa, a wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się zrobić to na własną rękę. Jakich podstawowych narzędzi brukarskich używają profesjonaliści? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Młotki brukarskie
Zapewne nikt nie wyobraża sobie układania kostki bez dobrego młotka brukarskiego. Młotek brukarski posiada drewniany trzonek i gumową (lub osłoniętą gumą) główkę. Młotki brukarskie wyposażane są też często w rękojeści z gumowym pochwytem, które sprawiają, że narzędzie pewniej trzyma się w dłoni. Za pomocą młotka wyrównuje się układaną kostkę i krawężniki. Młotki dla brukarzy dostępne są w wielu różnych wersjach: mogą mieć różną wagę, długość trzonka, czy kształt główki.
Gilotyny do cięcia kostki
Drugim ważnym narzędziem brukarskim jest niewątpliwie gilotyna do cięcia kostki. Poradzi sobie ona również z cięciem płyt i bloczków betonowych. Gilotyny brukarskie wyposażone są w ostrza z hartowanej stali, które raz na jakiś czas należy ostrzyć oraz odpowiednio impregnować. Narzędzia te mają ergonomiczną budowę – długi drążek zakończony rękojeścią zapewnia cięcie kostki bez konieczności wkładania w to dużej siły. Dobre gilotyny do kostki, podobnie jak inne narzędzia brukarskie, są malowane proszkowo. Dzięki temu powłoka pozostaje trwała pomimo użytkowania ich na zewnątrz.
Chwytaki do krawężników
Do najważniejszych narzędzi ręcznych w pracy brukarza z pewnością można zaliczyć też chwytaki do przenoszenia krawężników. To właśnie te elementy są najmniej poręczne przy przenoszeniu i precyzyjnym układaniu. Chwytak obsługiwany jest przez dwie osoby, które chwytają krawężnik w poprzek. Narzędzie zapewnia ergonomiczną pracę z elementami ważącymi nawet 130 kg.