Jesteś tutaj: Blog Czym są łaty brukarskie? Jakie mają zastosowanie?

Czym są łaty brukarskie? Jakie mają zastosowanie?

Do układania kostki brukowej na dużych powierzchniach potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Odpowiednio dobrane urządzenia sprawią, że układanie chodnika czy kostki ogrodowej przebiegnie znacznie szybciej. Takim sprzętem są m.in. mechaniczne łaty brukarskie.

Zastosowanie łat brukarskich

Łaty brukarskie służą do profilowania podłoża pełniącego funkcję podbudowy pod różnego typu nawierzchnie, np. pod kostkę brukową, płyty betonowe czy asfalt. Wykorzystuje się je także do wykonywania podsypki piaskowej lub piaskowo-cementowej.  Łaty z dodatkowym łącznikiem daszkowym umożliwiają uzyskanie nie tylko płaskiej powierzchni, lecz także dwustronnych spadków: daszkowych bądź korytowych. Ponadto ruchome klapy boczne zapewniają równomierne wygładzenie materiału również przy krawędziach.

Mechaniczne łaty brukarskie znacznie wpływają na wydajność pracy w porównaniu z ręcznymi listwami brukarskimi, ponieważ podłącza się je bezpośrednio do maszyn budowlanych. To sprawia, że znajdują zastosowanie podczas prac obejmujących duże powierzchnie: ulice, parkingi czy place. Używa się ich nie tylko podczas profilowania terenu pod kostkę przemysłową, ale też pod kostkę ogrodową.

Jaki model łaty profilującej wybrać?

Na rynku jest spory wybór łat brukarskich. Przy zakupie warto rozważyć urządzenia polskich producentów, które od lat cieszą się szczególnym uznaniem wśród klientów. Na uwagę zasługują zwłaszcza dwa modele łat:

  • mechaniczna łata profilująca Gepter LTC550;
  • mechaniczna łata profilująca Gepter LTC800 z łącznikiem daszkowym.

Dzięki płynnej regulacji zarówno wysokości, jak i szerokości listwy, łaty brukarskie firmy Gepter umożliwiają optymalną regulację łaty do zadanej szerokości oraz niwelety wykonywanej powierzchni. Stabilna konstrukcja zapewnia precyzyjne wykonanie i znacznie skraca czas pracy. Oba te modele mogą zostać opcjonalnie wyposażone w sztywne uchwyty, które ułatwią przemieszczanie łaty profilującej po placu budowy, a także jej załadunek i transport.