Jesteś tutaj: Blog Najważniejsze etapy układania kostki brukowej

Najważniejsze etapy układania kostki brukowej

Kostka brukowa to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów służących do tworzenia nawierzchni. Jest estetyczna i funkcjonalna oraz, ze względu na szeroki wybór wzorów i kolorów, pozwala kreować przestrzeń na wiele sposobów. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze etapy układania kostki brukowej.

Przygotowanie terenu pod kostkę brukową

Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej musimy przeprowadzić prace przygotowawcze oraz zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały. Rodzaj kostki brukowej i sposób zagospodarowania terenu w głównej mierze będzie zależeć od charakteru nawierzchni. Jeśli kostką brukową będziemy wykładać alejkę dla pieszych, możemy wybrać bruk o grubości 6 cm, a do wykonania prac będziemy potrzebować jedynie kilku prostych narzędzi, takich jak szpachla, szlifierka, młotek brukarski. W przypadku dużych powierzchni (parking, podjazd dla samochodów) lepiej wybrać kostkę brukową o grubości 10 cm. Niezbędny będzie także specjalistyczny sprzęt, m.in. listwa brukarska profilująca.

Zanim przystąpimy do układania kostki brukowej, powinniśmy wyznaczyć teren, na którym ma powstać nawierzchnia. Najlepiej zrobić to za pomocą palików i sznurka. Ułatwi to nam proces przycinania kostek brukowych. Należy także zaplanować wybrany wzór tak, by był on ułożony symetrycznie.

Wykonanie podbudowy pod kostkę brukową

Najważniejszym etapem prac brukarskich jest wykonanie podbudowy. Podłoże pod kostkę brukową musi zostać przygotowane tak, by nawierzchnia nie zapadała się pod wpływem ciężaru lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. To, jaką grubość będzie miała podbudowa, w dużej mierze zależy od gruntu i sposobu użytkowania nawierzchni. Optymalna grubość podbudowy wynosi od 15 do 40 cm. Musimy pamiętać, że inną grubość będzie miała podbudowa pod alejkę dla pieszych, a inną pod parking czy podjazd.

Warto podkreślić, że podbudowa pod kostkę brukową powinna przepuszczać wodę, umożliwiać szybkie jej odprowadzenie do gruntu i przede wszystkim nie zatrzymywać wilgoci. Dlatego też najlepszymi materiałami do wykonania podbudowy są: żwir, tłuczeń, grys, żużel lub mieszanina piasku ze żwirem.