Jakie funkcje pełnią szalunki ślizgowe?
Szalunki ślizgowe stosowane są przy układaniu krawężników lub obrzeży. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, które znacząco usprawnia realizację prac. Dzięki niemu nie ma konieczności wykonywania tradycyjnego szalunku. Przekonaj się, jakie są ich najważniejsze funkcje i czym różnią się od szalunków przestawnych.
Do czego służą szalunki ślizgowe?
Szalunki ślizgowe wykorzystywane są do szalowania, czyli deskowania, muru oporowego ustawianego za betonowymi krawężnikami w celu zapewniania im odpowiedniej stabilności. Ich podstawowym elementem jest stalowa ścianka o długości 100-150 cm unoszona przez dwie dźwignie. Cała konstrukcja jest regulowana, więc można ją idealnie dostosować do wymiarów oporu, co ma bezpośredni wpływ nie tylko na precyzję ułożenia, ale i usprawnienie kolejno wykonywanych czynności, jak np. równanie powierzchni w miejscach na koryto ściekowe przy pomocy listwy przykrawężnikowej.
W ofercie naszej firmy dostępne są szalunki ślizgowe sprzedawane w zestawie z ręcznym ubijakiem. To kompleksowy zestaw, który zapewnia wysokiej jakości efekt z wykonywanych prac.
Kiedy szalunek ślizgowy zamiast szalunku przestawnego?
Szalunki ślizgowe są coraz częściej wykorzystywane z kilku powodów. Przede wszystkim w porównaniu do tradycyjnych, wykonywanych z desek szalunków przestawnych, umożliwiają bezproblemowe stawianie konstrukcji monolitycznych. Na wszystkich etapach budowy krawężnika można zastosować ten sam szalunek ślizgowy, który przez cały czas zachowuje wcześniej określoną wysokość. Odpada więc ryzyko nierównego ułożenia wykonywanego oporu krawężnika, co stanowi jeden z głównych problemów deskowania przestawnego. Dzięki temu można mieć pewność, że wykonywana konstrukcja zachowa wyznaczone wymiary na każdym odcinku. To również jeden z powodów, dla których prace przebiegają sprawniej.
Zastosowanie szalunków ślizgowych wpływa też na ograniczenie kosztów inwestycji. Wynika to z faktu, że zużywa się mniej betonu, gdyż możliwa jest regulacja zarówno wysokości, jak i szerokości szalunku. Jest on rozprowadzany wyłącznie w przewidzianym miejscu, a przy pomocy ubijaka sprawnie zagęszczany.