Jesteś tutaj: Blog Częste błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej

Częste błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej

Dzięki kostce brukowej można stworzyć naprawdę solidną, trwałą i estetyczną powierzchnię na podjeździe, tarasie, chodniku oraz w parkowej czy ogrodowej alejce. Warunkiem jest jednak prawidłowe przeprowadzenie prac brukarskich. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej.

  1. Brak projektu. To jeden z głównych i niestety dość często popełnianych błędów. Kostka brukowa pozwala na estetyczne wykonanie rozmaitych nawierzchni, jednak trudno osiągnąć zamierzone efekty bez dobrego planu. Często jest to również jedna z przyczyn późniejszych błędów wykonawczych.
  2. Nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie określić parametry gruntu, a następnie wdrożyć stosowne działania z zakresu przygotowania powierzchni. Jeśli etap ten zostanie pominięty, w przyszłości może dojść do trudnych w naprawie i kosztownych konsekwencji, jak np. wypiętrzanie kostki.
  3. Brak odpowiedniego sprzętu. Układanie kostki brukowej to zadanie wymagające nie tylko umiejętności, ale i zastosowania odpowiedniego sprzętu. To jeden z argumentów przemawiających za tym, aby usługi z tego zakresu zlecić profesjonalnej ekipie, dysponującej odpowiednim wyposażeniem. Niezbędny sprzęt do robót brukarskich znajdziesz w ofercie naszej firmy.
  4. Nieprawidłowo wykonany spadek lub jego brak. Podczas układania kostki trzeba pamiętać o zachowaniu spadku na powierzchni, który powinien wynosić ok. 3%.
  5. Układanie kostki na styk. Poważnym błędem jest układanie kostki bez zachowania wymaganych 3 mm odstępu. Kostki ułożone na styk będą na siebie napierać. Łatwo dochodzi wówczas do odkształceń termicznych czy uszkodzeń na krawędziach.
  6. Mniejsze i większe błędy wykonawcze. Tak naprawdę o rozmaite błędy wykonawcze przy układaniu kostki brukowej nie jest trudno. Do częstych mankamentów zaliczamy m.in. niewłaściwie ustalony poziom kostki, nieprawidłowo wykonana podbudowa, źle wykonane zagęszczenie itd.