Jesteś tutaj: Blog Rodzaje łat brukarskich

Rodzaje łat brukarskich

Łaty brukarskie służą do profilowania podłoża w ramach przygotowań do układania kostki brukowej, chodników czy innego rodzaju nawierzchni oraz do wykonywania podsypki piaskowej lub piaskowo-cementowej. W obu przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju łat.

Jakie rodzaj łat profilujących wyróżniamy?

Łaty brukarskie (inaczej profilujące lub listwy zgarniające) to przyrządy brukarskie wykorzystywane podczas przygotowywania (wyrównywanie, poziomowanie) podłoża pod układanie nawierzchni (kostka brukowa, płyty betonowe, a nawet asfalt). Pozwalają na sprawne zgarnięcie nadmiaru surowca i wyrównanie powierzchni. Jest to możliwe za sprawą odpowiednio wyprofilowanego kształtu łaty.

Łaty brukarskie możemy podzielić na dwa podstawowe modele:

  • klasyczne łaty,
  • mechaniczne łaty profilujące.

Mechaniczne łaty profilujące dzielą się na kolejne typy:

  • listwy zgarniające typu ciężkiego,
  • łaty z dodatkowym łącznikiem daszkowym.

Czym są mechaniczne łaty profilujące z łącznikiem daszkowym?

Mechaniczne łaty profilujące z łącznikiem daszkowym zbudowane są z elementów typowych dla klasycznych modeli, jednak dodatkowo posiadają moduł daszkowy (stąd też ich nazwa). Zapewniają zmienny zakres pracy oraz płynną regulację wysokości i szerokości listwy. Pozwalają też na zmianę zakresu kąta łącznika daszkowania. Opcjonalnie mogą mieć uchwyty transportowe. Służą do profilowania i wygładzania wierzchniej warstwy podbudowy.

Wykorzystywane są nie tylko do przygotowywania terenu pod układanie nawierzchni, ale i do wykonywania podsypki piaskowej lub piaskowo-cementowej. Za sprawą modułów daszkowych pozwalają też na wykonywanie spadków poprzecznych, np. opady daszkowe czy ścieki korytowe.

Mechaniczne łaty profilujące z łącznikiem daszkowym znajdziesz w ofercie naszej firmy. Zapraszamy!